Skąd dokąd – dokumentalny, Polska, Francja, Ukraina 2023; reż.: Maciej Hamela.

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary.

W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy. „Skąd dokąd” debiutował na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył główną nagrodę w Konkursie Polskim oraz nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych, a następnie miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film kontynuuje swoją trasę festiwalową, do tej pory został pokazany na blisko 40 festiwalach w Polsce i na świecie. Otrzymał nagrodę jury podczas Sheffield DocFest, która pozwoli na ubieganie się o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny, oraz wygrał Festiwal Filmowy w Odessie. Ostatnio był pokazywany w sekcji TIFF Docs podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto czy DMZ Docs w Korei Południowej, oraz zdobył główne nagrody festiwali Filmfest Hamburg i Zurich Film Festival. „Skąd dokąd” znalazł się także w gronie czternastu tytułów Selekcji Dokumentalnej, opublikowanej przez Europejską Akademię Filmową.

„Skąd dokąd” to dokument jedyny w swoim rodzaju. Surowe i intymne spojrzenie na historie traumy, straty, a przede wszystkim niezłomność i odwagę bohaterów. Wśród wielu filmowych obrazów wojny, które powstały i dopiero powstaną, „Skąd dokąd” to po prostu kolektywny obraz ludzkich historii, bez zbędnych efektów, czy dodatkowej narracji. I co najważniejsze, wybrzmiewa z nich nadzieja. Co świadczy o jego wyjątkowości? Film powstawał w czasie realizowania licznych akcji ewakuacyjnych przez Maćka Hamelę w Ukrainie, który w pierwszych dniach inwazji Rosji kupił z własnych środków van i zaangażował się jako wolontariusz w transporcie uchodźców z granicy. Gdzieś po drodze (dosłownie i w przenośni) zrodził się pomysł na dokumentowanie tego procesu, co pozwoliłoby kontynuować działania pomocowe z jeszcze większą łatwością dzięki akredytacji prasowej. Plan produkcji, scenariusz – nie istniały. W praktyce nagrywanie materiału było w 100% uzależnione od tego, gdzie akurat trzeba było jechać po kogoś, skąd wydostać ludzi itp. W efekcie powstał portret zbiorowy ludzi, którzy potrzebowali pomocy tu i teraz. Opowiadają o tym, co zostawili, co przeżyli, jakie mają plany i perspektywy na przyszłość. Jest krowa Piękniutka, która płakała za właścicielami; kocie perypetie transportowe; żelazko zapomniane przez żonę; matka surogatka w drodze do Paryża; van zamieniony w tymczasową karetkę i wiele innych historii.

Czas trwania: 84 min. (So FILMS)
Sala: Ki-Nowa (II piętro)

Godziny seansów:
01.12., 03-05.12., 07.12.: godz.  17:15
02.12. godz. 15:15
06.12. godz. 18:15

Bilety ulgowe (do zakupu w kasie): 10 zł (Bytomska Karta Seniora), 8 zł (Bytomska Karta Rodzina 3+)

 

Szczegóły wydarzenia
BILETY
13,-
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia