Jesteśmy jednym z pięciu wydziałów Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, którego powstanie zainicjowali w 2006 roku prof. Jerzy Stuhr (rektor krakowskiej uczelni), dr Jacek Łumiński (dyrektor Śląskiego Teatru Tańca) oraz ówczesny prezydent Bytomia Krzysztof Wójcik. Unikatowy na skalę europejską bytomski Wydział Teatru Tańca wypełnił lukę akademickiego kształcenia w dziedzinie teatru tańca w Polsce.
Studenci oraz absolwenci AST Filii w Bytomiu od początku powstania Wydziału kształceni są w odniesieniu do klasycznego już rozumienia teatru tańca, wywiedzionego z niemieckiej tradycji tanztheater. Kontynuując te tradycje, odważnie przygląda się współczesnym przejawom teatru tańca, które przekraczają utarte schematy i nie poddają się precyzyjnym definicjom.
Studia jednolite na kierunku aktorstwo, specjalizacja aktor teatru tańca trwają 9 semestrów. Proces kształcenia zostaje zakończony nadaniem tytułu magistra. Program studiów zakłada interdyscyplinarną edukację w zakresie tańca, teatru tańca, aktorstwa fizycznego, aktorstwa dramatycznego, improwizacji, reżyserii, kompozycji, teorii oraz historii teatru i tańca, antropologii, wiedzy o sztuce, filozofii, estetyki, anatomii, biomechaniki czy nowych mediów. Misja Wydziału skupia się na ciągłym przesuwaniu granic interdyscyplinarności oraz poszukiwaniu innowacyjności w procesach edukacji i tworzenia sztuk performatywnych m.in. poprzez fuzję tańca i aktorstwa.
Zwieńczeniem edukacji jest spektakl dyplomowy w wykonaniu studentów IV roku, tworzony przez uznane tandemy twórcze (choreograf i reżyser). W poprzednich latach wśród realizatorów znaleźli się m.in. Idan Cohen, Eryk Makohon, Edan Gorlicki, Ferenc Fehér, Sylwia Hefczyńska-Lewandowska, Anna Godowska, Anna Piotrowska, Wojciech Faruga, Waldemar Raźniak, Anna Krysiak, Maciej Podstawny, Jerzy Stuhr czy Jan Peszek. Dotychczas Wydział Teatru Tańca w Bytomiu wyprodukował ponad 30 spektakli.
AST od lat uczestniczy w programie ERASMUS +, który umożliwia uczenie się za granicą, udział studentów w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych. Wydział Teatru Tańca łączy wieloletnia współpraca m.in. z Kibbutzim College of Education, Technology and the Arts w Izraelu czy Beijing Dance Academy w Chinach. Studenci mają okazję poznać i uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez artystów z całego świata w ramach przedmiotu Laboratorium Inspiracji i Innowacji Twórczych. W poprzednich latach byli to m.in.: Georg Blaschke, Daniela Komędera, Sharon Reshef-Armony, Dominika Knapik, Adi Weinberg, Grzegorz Mielczarek, Shi Bo czy Patricia van Deutekom.