W ramach Święta Krótkiego Kina (które w 2023 roku przypada na 22 grudnia) zapraszamy do Bytomskiego Centrum Kultury na pokaz filmów krótkometrażowych w dniu 21 grudnia o godzinie 18:30. Przesilenie zimowe i początek astronomicznej zimy to moment, gdy na półkuli północnej Słońce góruje w zenicie na zwrotniku Koziorożca. To najkrótszy dzień w roku! 10 lat temu we Francji narodził się pomysł, aby właśnie ten dzień ustanowić Międzynarodowym Dniem Filmu Krótkometrażowego. Co roku kinomani na całym świecie spotykają się w kinie, by wspólnie celebrować wyjątkowość i magię krótkiej formy filmowej, także w Polsce. Najkrótszy dzień jest zazwyczaj dniem ruchomym, przechodząc płynnie z 21 na 22 grudnia, w zależności od roku.

Short Waves Special – 83’
Zestaw pięciu krótkich metraży z oficjalnej selekcji 15. edycji Short Waves Festival, największego festiwalu krótkometrażowego w Polsce, odbywającego się co roku w Poznaniu. Nieoczywiste, przełamując granice wyobraźni i absurdu kino, którego nie da się „odzobaczyć”, a już na pewno chce się je przeżywać kolejny i kolejny raz.
Heart Fruit / reż. Kim Allamand / Szwajcaria / 2022 / 20’
PASTELOZA / reż. Marta Marianna Kubiak / Polska / 2023 / 5’
I Want to Go Higher / reż. Amanda van Hesteren / Holandia / 2023 / 23’
Backflip  / reż. Nikita Diakur / Niemcy / 2022 / 12’
La herida luminosa: Daydreaming So Vividly About Our Spanish Holidays / reż. Christian
Avilés / Hiszpania / 2022 / 23’

OPISY FILMÓW
Heart Fruit / reż. Kim Allamand / Szwajcaria / 2022 / 20’
Ludzie wielkiego miasta zanurzają się w ciepłą, późną letnią noc. Spojrzenia spotykają się w bibliotece. Dyskusje na temat tego, gdzie kupić miłość. Intymne pocałunki, ugryzienia. Ledwo zakończył spotkanie, a już dzwoni do niego ktoś z korzystniejszą ofertą. I nagle te spojrzenia w bibliotece tracą swoją moc. Tylko taniec może sprawić, że zapomną kim są i co wydarzy się jutro.
PASTELOZA / reż. Marta Marianna Kubiak / Polska / 2023 / 5’
Historia rodziny mieszkającej w bloku. Każdy z członków rodziny ma zwyrodnienia jednej z części ciała: wielką stopę, za długie ramię, ogromne uszy. Główny bohater, nastolatek nazywany Żyrafą ze względu na długą szyję, czuje się samotny i niezrozumiany przez bliskich, którzy nauczyli się żyć ze swoimi defektami. Podczas świętowania urodzin Żyrafy dochodzi do wypadku, który otwiera przed nim nowe możliwości. PASTELOZA – nadmierne użycie pastelowych kolorów w celu upiększenia otoczenia typowego dla Polski.
I Want to Go Higher / reż. Amanda van Hesteren / Holandia / 2023 / 23’
W tym barwnym, surowym i bezwstydnie osobistym filmie o dojrzewaniu, czterech modeli podejmuje szczerą próbę poznania siebie podczas wyjazdu do Tajlandii. Między sobą, chłopcy zachowują się przesadnie; jeżdżąc nago na skuterach, wynajmując luksusowe wille i robiąc sesje zdjęciowe na Instagramie, podczas gdy widz zaczyna odczuwać wewnętrzną irytację.
Backflip  / reż. Nikita Diakur / Niemcy / 2022 / 12’
Próba wykonania salta w tył nie jest bezpieczna. Można złamać kark, wylądować na głowie lub źle wylądować na nadgarstkach. Nic z tego nie jest przyjemne, więc mój awatar robi to za mnie. Ćwiczy na 6-rdzeniowym procesorze z pomocą uczenia maszynowego. Procesor nie jest najnowszy ale nadal oblicza 6 skoków na iterację. Jedna iteracja trwa minutę, to 360 skoków na godzinę i 8.640 skoków na dzień. Sam nie byłbym w stanie tyle razy skoczyć.
La herida luminosa: Daydreaming So Vividly About Our Spanish Holidays / reż. Christian Avilés / Hiszpania / 2022 / 23’
Spragnieni słońca nastolatkowie wyruszają w podróż na Baleary w pogoni za światłem i ciepłem. Muszą je wchłonąć i stać się jego ucieleśnieniem, by przetransportować je do swojego zachmurzonego królestwa.

Dystrybucja: Fundacja Ad Arte, So FILMS, we współpracy z Short Waves Festival

Czas trwania: 80 min.
Sala: Gloria (I piętro)

 

Szczegóły wydarzenia
BILETY
15,-
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia