21,  22 i 27 maja, godz. 9:00 – 11:00
Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym wystawie malarstwa Janiny Janickiej – Grabowskiej “Zmącona cisza”.
Inspiracją do wspólnego działania są natomiast książki Katarzyny Samosiej “Boso” (z której zaczerpnięty został tytuł cyklu warsztatów) oraz “Miałam kiedyś ogród”.
Podczas spotkania wspólnie oglądniemy wystawę malarstwa, a następnie przejdziemy do działania. Będziemy dotykali, wąchali, podglądali i wsłuchiwali się. Będziemy tworzyli. Na koniec – porozmawiamy.
Celem zajęć jest lekcja odbioru sztuki, a za jej pośrednictwem – odbioru świata.
Wystawa “Zmącona cisza” to malarski zachwyt pięknem wydarzeń, które są destrukcyjne, stanowią wynik zmian klimatycznych na świecie oraz bezrefleksyjnego działania człowieka. Ten smutny z założenia głos, wspólnie przetworzymy w pozytywny manifest mocy. Każdy z nas może zrobić bardzo wiele – tu i teraz.
Adresatami zajęć mogą być zarówno grupy dzieci młodszych jak i uczniowie szkół średnich. Samoświadomość i odczuwanie nie mają wieku.
Koszt 30 zł /osoby
Czas trwania – minimum 2 godziny
Rezerwacje miejsc przez formularz https://forms.gle/gFEx9ocJqUaJqkLj8
O prowadzącej:
Katarzyna Michalska absolwentka filologii polskiej UŚ oraz studiów podyplomowych w Warszawskie Szkole Filmowej. Do 2019 r. nauczycielka j. polskiego oraz Wychowania do twórczości w ramach autorskiego programu Klas Aktywności Twórczej, realizowanych w Gimnazjum nr 1 w Bytomiu w latach 2003-2019. Ekspert w zakresie edukacji kulturowej w programie Bardzo Młoda Kultura Narodowego Instytutu Kultury w woj. śląskim, świętokrzyskim, wielkopolskim, zachodnio-pomorskim i mazowieckim. W latach 2017 – 2022 r. pełniła funkcję członka zespołu sterującego ds programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Edukacja kulturalna”. Finalistka Nagrody im. I. Sendlerowej ”Za naprawianie świata”. Autorka publikacji i scenariuszy dla nauczycieli oraz licznych wystąpień podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji z zakresu edukacji kulturowej, medialnej i filmowej. Animatorka kultury. Mentorka w kursach internetowych Centrum Edukacji Obywatelskie „Włącz się! Młodzi i media” i „KUlthuura!” oraz koordynatorka sieci nauczycieli edukacji medialnej na Śląsku (CEO i RODN WOM w Katowicach) ambasadorka programu Spółdzielnia Otwartej Edukacji SpołEd Fundacji Centrum Cyfrowe. We współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska realizowała trzyletni międzynarodowy projekt App Your School – Digital Atelier. W latach 2019 – 2021 koordynowała stworzony przez siebie trzyletni projekt POKŁADY KULTURY – Miejski Program Edukacji Kulturalnej dofinansowany ze środków MKiDN. W latach 2019 – 2021 inspektor w Wydziale Kultury i Sportu UM w Bytomiu. Od 2021 roku kierownik instytucji kultury Pałac w Miechowicach, filii Bytomskiego Centrum Kultury. Od 2022 Pełnomocnik Prezydenta ds. edukacji kulturalnej i kulturowej w Bytomiu.
(Grafika – fragment ilustracji z książki “Boso” K. Samosiej. Wydawnictwo Wydawnictwo Studio Koloru.)
Szczegóły wydarzenia
PAŁAC W MIECHOWICACH
PAŁAC W MIECHOWICACH
Szczegóły wydarzenia