16 września, godz. 16:00
„Wiernie nam służyła
wystawa Sąsiadki,
minęła jej świetność
teraz będą siatki”.
Herstoryczno-recyklingowe warsztaty w Bytomiu to kontynuacja pomysłu zapoczątkowanego podczas finisażu wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”, który odbył się 5 sierpnia w Gliwicach.
Podczas warsztatów przekształcamy roll-upy w kolorowe, nieco szalone i oryginalne eco-torby o niezwykłym dizajnie. Każda uczestniczka / uczestnik może wykreować swoją TORBĘ-SĄSIADKĘ, dowolnie wykorzystując banery, które składały się na wystawę złożoną z 30 grafik Marty Frej, pokazującą panoramę niezwykłych kobiet, które wyraziście zaznaczyły się w historii Górnego Śląska na przełomie XIX i XX wieku.
Pomysłodawczyni i kuratorka wystawy dr Małgorzata Tkacz-Janik pozostaje do dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań dot. warsztatu – 32 2017783
Wystawa „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” powstała w listopadzie 2019 roku w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. Przez trzy i pół roku wystawa odwiedziła 31 miast, odbyło się 40 wystaw i niemal tyleż samo warsztatów, debat, pogadanek. Kolejnym ekspozycjom towarzyszyły też spacery herstoryczne, kręgi kobiet, out-fitowe happeningi współorganizowane z różnymi grupami wiekowymi, od przedszkolaków po studentki Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wystawa krążyła głównie po województwie śląskim, ale pokazywana była także w Senacie RP, w Chełmku (woj. małopolskie), w Opolu oraz w Dusznikach (woj. wielkopolskie).
Niezwykle mobilne „Sąsiadki” (grafiki na roll-upach) opowiadały górnośląską herstorię bardzo długo, szacujemy, że obejrzało ją ok. 5000 osób. Cieszyła się dobrą opinią, uwagą, emocjonalnym odbiorem i żywym uczestnictwem. W tym roku „SĄSIADKI” weszły w swoje drugie życie. W ekologiczny proces przetwarzania roll-upów: od sąsiadki do siatki.
Ilość miejsc ograniczona – rezerwacja za pośrednictwem formularza
https://forms.gle/6JTPyAgS2cMgutiC9