Muzyka łagodzi obyczaje, a taniec to bardzo ważny element kultury regionu. Dzięki pasji i fenomenowi kapeli, mamy możliwość cofnąć się w czasie i poznać muzykę naszych przodków.
Koncert Kapeli Niwińskich pt. „Korzenie muzyki Chopina”. W żywiołowych oberkach i refleksyjnych kujawiakach muzycy odnajdują cechy stylu i duchowość, które zafascynowały Fryderyka Chopina. Niwińscy czerpią repertuar z muzyki Polski centralnej i południowo-wschodniej, szczególnie z mikroregionu Kajoków i Powiśla Maciejowickiego, ucząc się od mistrzów i poszukując archiwalnych nagrań oraz zapisów nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. Grywają najchętniej w formie niearanżowanej, podczas odruchowych sytuacji tanecznych. W swoim repertuarze mają starodawne oberki, powiślaki, radomskie mazurki, kujawiaki oraz polki zasłyszane od znamienitych wiejskich skrzypków i harmonistów mazowieckich. Wykonują także melodie obrzędowe. Ich mistrzami są między innymi skrzypkowie Stefan Nowaczek, Piotr i Jan Gaca, harmonista Tadeusz Lipiec i śpiewaczki z Gałek Rusinowskich. Od nich uczą się melodii, maniery wykonawczej, brzmienia, etosu muzykanckiego. Czerpią od nich nie tylko repertuar, ale również wiedzę o miejscu muzyki tradycyjnej w dawnych społecznościach wiejskich.

Skład kapeli:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Justyna Piernik- wokal
Jacek Mielcarek – klarnet, saksofon
Kuba Mielcarek – basetla
Agnieszka Niwińska – bęben obręczowy/baraban

Po koncercie Kapeli Niwińskich zapraszamy na prawdziwą wiejską potańcówkę, nauczymy się podstawowych kroków tradycyjnych tańców ludowych.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły wydarzenia
Bilety
OD 10 ZŁ
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia