30 września (sobota), godz. 11:00 (dla dzieci, 8 + ) oraz 13:00 (dla dorosłych) w Bytomskim Centrum Kultury!

Projektowanie na motywach ludowych — zajęcia prowadzone są w formie wykładowo-warsztatowej.

Pierwsza część ma na celu przede wszystkim wyjaśnienie terminu projektowania ludowego i namysł nad otaczającym nas światem przez pryzmat rzeczy i projektów, które nas otaczają. Podczas zajęć omówimy zjawisko, jakim jest projektowanie, objaśnimy terminy takie jak: funkcjonalność, wzornictwo czy sztuka użytkowa.

W drugiej części zajęć postaramy się odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób można połączyć współczesne trendy i potrzeby z ludową kulturą i rękodziełem? Uczestnicy analizując wzory pojawiające się na zapaskach, wstążkach i innych ozdobnych elementach stroju rozbarskiego, postarają się „przełożyć” poznane wzory i kompozycje na całkowicie współczesne przedmioty użytkowe, które w efekcie tych zabiegów, mogą stać się oryginalnym i z pewnością niepowtarzalnym elementem wystroju.

Prowadzenie: Magdalena Pospieszałowska – kulturoznawczyni, specjalistka z zakresu teorii i historii kultury, doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego (obszar nauk humanistycznych, dyscyplina: nauki o kulturze i religii) w ramach V edycji programu MEiN „Doktorat wdrożeniowy”. Od 2012 roku związana z Działem Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. Autorka wykładów, scenariuszy lekcji muzealnych oraz programów edukacyjnych z zakresu etnografii, oraz historii (w tym: śląskiej kultury ludowej, śląskiej literatury, kultury żydowskiej, historii Żydów w Bytomiu i na Górnym Śląsku, m.in. Utracone Nadzieje, Dar Samuela Hirscha, Ślad Pokoleń. Od synagogi do żydowskiego domu modlitwy, Skarby Śląskiej Szafy). Autorka publikacji dla dzieci i młodzieży: „Ślad pokoleń. Opowieść o bytomskich Żydach”. W latach 2018-2021 koordynatorka działań edukacyjnych w ramach projektów finansowanych z programu MKiDN KULTURA CYFROWA: „Konserwacja i digitalizacja kolekcji judaików Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” oraz „Kontynuacja prac konserwatorskich oraz digitalizacji kolekcji judaików Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”.

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły wydarzenia
Bilety
OD 5 ZŁ
KONTAKT
Bilety
OD 5 ZŁ
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia