25.09
02.10
09.10
środy
17.30
Warsztaty: „Śpiew tradycyjny z elementami śpiewu białego”

Śpiew tradycyjny, zwany też śpiewem naturalnym, jest prawdopodobnie najbardziej pierwotną formą muzykowania, a nawet komunikowania się – używamy narzędzia, które mamy ze sobą. Jest to zarazem sposób najprostszy, a przy tym niezwykle satysfakcjonujący i pełny. Przy uruchomieniu gardła i ciała, umożliwia danie wyrazu tego, co w duszy.

Śpiew naturalny, „biały” czy „otwarty” to uogólniona nazwa technik wokalnych używanych przez naszych przodków na terenach Europy środkowo-wschodniej i na Bałkanach. Przetrwały one do dziś, choć już w bardzo niewielkim stopniu, także na polskiej wsi. Starodawne pieśni obrzędowe, taneczne, liryczne czy religijne ożywają i nabierają prawdziwego blasku zaśpiewane białym głosem, we wspólnocie, czyli tak jak czyniono to przez setki lat.

Na warsztatach skupiamy się na poszukiwaniu swojego głosu naturalnego, który może stać się podstawą do dalszej pracy nad charakterystycznymi stylami i manierami wykonawczymi z poszczególnych krajów, regionów, wsi i od konkretnych tradycyjnych śpiewaczek i śpiewaków. Praca nad prawidłowym procesem oddechowym, nad fonacją, artykulacją i rezonansem odbywa się często w formie „zabaw głosowo-ruchowych”, co pozwala na łatwiejsze pozbycie się psychicznych i fizycznych barier ograniczających zapoznanie się z danym nam od natury głosem.

W repertuarze pieśni głównie śląskie ale poznamy również pieśni z innych regionów.

Zapraszamy wszystkich miłośników śpiewu, kobiety i mężczyzn, początkujących oraz doskonalących swoje umiejętności.

Ze względu na ogrom informacji warsztat zostanie podzielony na trzy części.

Prowadzenie: Karo Przewłoka – pedagożka, absolwentka podyplomowych studiów z zakresu polskiej muzyki tradycyjnej w Akademii Muzycznej w Katowicach, wokalistka i skrzypaczka w „Kapeli Dejcie Pozór” i zespole „Krzikopa”, z którą zdobyła m.in. trzecią nagrodę na 22. Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Redaktorka w Radiowym Centrum Kultury Ludowej – w audycji „Źródełka” zapoznaje dzieci z kulturą Górnego Śląska. Stypendystka Ministra Kultury w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej w roku 2021. Prowadziła warsztaty śpiewu dla dorosłych i dla dzieci m.in. na festiwalu Rozstaje w Krakowie, Oktawa Kultur w Białymstoku czy w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Współtwórczyni widowisk muzycznych „Wesele hutnicze” oraz „Hutnicze chrzciny” w Muzeum Hutnictwa, gdzie odpowiadała za warstwę muzyczną. Swój warsztat wokalny szkoliła między innymi u Marzeny Motyl i Witka Kozłowskiego z fundacji Ovo oraz u Weroniki Grozdew-Kołacińskiej i Victorii Hanna.
Współtwórczyni dźwięków do spektaklu „Beboki” Teatru Trip.

Miejsce: sala Pauza | Bilety: 50 zł (łącznie za 3 zajęcia) | Wiek: 18+

Szczegóły wydarzenia
Bilet (łącznie za 3 zajęcia)
50 zł
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia