27.09
piątek
17.30
Wykład: „Szydełkowa czy klockowa? O koronce i koronczarkach na Śląsku i co wspólnego z tym ma księżna Daisy”

Koronkarstwo stanowi obok haftu (choć nie było tak rozpowszechnione) ważną gałąź kobiecego rzemiosła ludowego. Koronkarstwo jest rodzajem ażurowej plecionki z nici. Do Polski koronkarstwo trafiło wraz z przybyciem królowej Bony. W kulturze ludowej koronki stanowiły element odświętnego stroju ludowego. W XIX wieku na skutek rozpowszechnienia się maszynowej produkcji koronek, wyrób ręczny został zahamowany.
Koronki stanowiły także ważny element odświętnego stroju ludowego. W Cieszyńskim z koronek wykonywano czółenkowe czepce, w których główkę robiono z szydełkowej siatki, a czółenko szydełkowe, klockowe lub tiulu. Na Kujawach z haftowanego tiulu wykonywano czepce, zapaski oraz kryzy. Na Kurpiach koronki wykonywane szydełkiem zdobiły fartuchy, kołnierzyki i mankiety, a z tiulowej koronki wykonywano czepce. Tiulowe koronki zdobiły stroje ludowe także w Wielkopolsce oraz w Żywieckim.
Podczas wykładu skupimy się koronkach i koronczarkach na Śląsku.

Prowadzenie: Katarzyna Szlapa – ślązaczka, z wykształcenia filolożka (filologia polska), muzealniczka, menadżerka kultury. Z serca: malarka, pasjonatka sztuki, entuzjastka kultury ludowej, poetka nieznana, rękodzielniczka, korektorka i twórczyni tekstów wszelakich, fanka fotografii i sztuk performatywnych.

Miejsce: sala Pauza | Bilety: 5 zł

Szczegóły wydarzenia
Bilety
5 zł
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia