Café Müller to tytuł czteroczęściowego wieczoru, którego premiera odbyła się 20 maja 1978 roku. Oprócz choreografii Piny Bausch, która do dziś jest regularnie wykonywana, na ten wieczór pierwotnie złożyły się dzieła autorstwa Gerharda Bohnera, Gigi-Gheorghe Caciuléanu i Hansa Popa. Twórcy wspólnie ustalili, że każdy z nich stworzy spektakl, zawierający następujące elementy: kawiarnia, ciemność, ktoś upada, ktoś podnosi, wchodzi ruda kobieta, wszystko milknie. Café Müller Piny Bausch to opowieść o samotności, odosobnieniu, nieodwzajemnionej miłości, żałobie i rozpaczy. Spektakl poruszający, bo opowiada o tematach bliskich każdemu. Ikoniczny, bo na jego podstawie można wytłumaczyć czym jest Tanztheater. Wyjątkowy, bo występowała w nim sama Pina. Dla mnie – po prostu
genialny. Moje Café Müller Dominika Więcka , to fanficiton. W oparciu o już istniejący spektakl, jego świat i postacie, tworzę obrazy nawiązujące do własnej historii. Urodzony w Iserlohn, małym mieście w Nordrhein- Westfalen w Niemczech, a wychowany w Polsce, od jakiegoś czasu zadaję sobie pytanie: co by było, gdyby moi rodzice nie podjęli decyzji o powrocie do kraju? Poszukując odpowiedzi puszczałem wodze fantazji i tworzyłem hipotetyczne scenariusze, podróżując po Niemczech, po moim rodzinnym mieście, badając język niemiecki i spotykając się z polskimi artystami, którzy tam mieszkają. Spektakl nie jest jednak opowieścią, o tym co mogło się wydarzyć. To nie próba stworzenia alternatywnego życiorysu, a podzielenie się emocjami, które towarzyszyły mi, gdy po raz kolejny zadawałem sobie pytanie, co by było gdyby?

Koncepcja, choreografia, wykonanie:
Dominik Więcek
Muzyka:
Przemek Degórski
Reżyseria oświetlenia:
Klaudia Kasperska
Kostium:
Projekt: Nikola Fedak
Wykonanie: System mody / Serafin Andrzejak
Konsultacje językowe:
Joanna Pędzisz
Konsultacje w zakresie sztuk walki:
Patryk Kołodziejski
Zdjęcia:
Maciej Nowak
Czas trwania:
40 min
Producent:
Centrum Kultury w Lublinie w ramach Projektu Przestrzenie Sztuki
Wsparcie prac badawczych:
Tanzrecherche NRW, Theater im Pumpenhaus, Tanzfaktur Köln, Folkwang
Universität der Künste, Lubelski Teatr Tańca
Premiera
11.11.2021 / 25. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie
Spektakl został wyselekcjonowany do europejskiej sieci Aerowaves #twenty23
Spektakl powstał w ramach programu “Przestrzenie Sztuki”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem projektu w Lublinie jest Centrum Kultury w Lublinie.

Organizatorem Sieci Scen Prezentacyjnych jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
#nimitpolska #siećscenprezentacyjnych

Szczegóły wydarzenia
BILETY
OD 40 ZŁ
Szczegóły wydarzenia