W stronę słońca – dokumentalny, Polska, 2024; reż.: Agnieszka Kokowska.
Kasia i Robert, rodzice trzech chłopców, decydują się zmienić swoje dotychczasowe życie i wyruszyć w podróż kamperem. Nie mają celu i planu, a ich kompasem są marzenia o wolności i bliskości. Z każdym kilometrem coraz wyraźniej widać jednak rozdźwięk pomiędzy początkowymi wyobrażeniami, a trudami życia w drodze. Czy pozostawienie za sobą wszystkiego i wyjazd w nieznane może być receptą na szczęście?
„W stronę słońca” to opowiedziany z wizualnym rozmachem film drogi rozpięty na przestrzeni 4 lat, 9 krajów i 50 tysięcy kilometrów, a jednocześnie niezwykle intymny i szczery portret rodzinny. I chociaż dokument zabiera widzów w malowniczą podróż, od Bułgarii aż po Gruzję i Maroko, pozwalając im niemal na własnej skórze poczuć wiatr we włosach, to jednak zmieniające się krajobrazy są tu tylko tłem dla prawdziwej przemiany, która zachodzi w każdym z bohaterów. Życie poza system zmusza ich do konfrontacji z samymi sobą: Kasia i Robert definiują bliskość w nowych warunkach, Leon dojrzewa do ważnej samodzielnej decyzji, a Tymon i Tytus dorastają w prawdziwej szkole życia jaką jest podróż.
Film jest subtelną historią o poszukiwaniu harmonii, radości i wolności w życiu. To także pełna ciepła i humoru, ale i dojrzała opowieść o partnerstwie, rodzicielstwie i rodzinie, która może być zarówno konfliktem interesów, jak i sztuką kompromisów. „W stronę słońca” to wreszcie przypowieść o odwadze do zmian, szczęściu kryjącym się w niekoniecznie idealnych skrawkach rzeczywistości i podróży, która staje się celem samym w sobie.
Czas trwania: 92 min (Against Gravity) | Bilety: 10 zł | Wiek: 15+ | Miejsce: sala Gloria (I piętro)/sala Ki-Nowa (II piętro)
*Mama w BCKinie:
Seanse specjalnie stworzone dla mam, które mogą w komfortowych warunkach uczestniczyć w nich razem ze swoimi maluszkami. Na sali będzie panował lekki półmrok, temperatura w sali będzie odpowiednia do sytuacji i potrzeb, a poziom dźwięku będzie zmniejszony, tak by podczas seansu dzieci mogły spokojnie bawić się na specjalnie przygotowanych matach. Zapewniamy także miejsce na wózki. Do dyspozycji Mam jest również toaleta z przewijakiem.
*Audiodeskrypcja / Audiomovie:
Audioseskrypcja umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub telewizji. Pozwala cieszyć się filmem osobom niewidomym, seniorom lub obcokrajowcom. Podczas seansu mogą oni słuchać audiodeskrypcji, wersji lektorskiej lub dubbingu w dowolnym języku.
Osoby korzystające z audiodeskrypcji, nagranej ścieżki lektorskiej lub chcące dowiedzieć się więcej na ten temat prosimy o:
– zabranie ze sobą smartfona z dostępem do internetu oraz koniecznie słuchawek,
– zainstalowanie aplikacji Audiomovie, dzięki której będzie możliwe odsłuchanie audiodeskrypcji.
*Seanse sensoryczne:
Pokazy przyjazne sensorycznie powstały z myślą o młodych widzach ze spektrum autyzmu lub wszystkich innych wielbicielach kina, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. W czasie takich projekcji światła na sali będą delikatnie przyciemnione, a dźwięk nieco przyciszony. Przed seansem nie gramy spotów reklamowych, by nie rozpraszać uwagi, a w trakcie filmu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – to, co dzieje się na ekranie można komentować, wyrażać ekscytację, chodzić po sali.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024