Zapraszamy serdecznie na kolejną edycję eXperymentalnej Sceny XS!
Wstęp wolny!

Informacje dotyczące nadchodzącego naboru:
14.02.2024 (środa) z montażem 13.02 | Zgłoszenia do 8.01 (pon.) – mile widziane prace o tematyce miłosnej!
Wszelkie pytania pytania dotyczące XS prosimy kierować na adres mailowy: s.letner@teatrrozbark.pl

,,Matriona-Patriona” – Magdalena Łakoma
Wideoperformans w bezpośredni i pośredni sposób nawiązuje do aktualnej sytuacji wojennej na Ukrainie. Matrioszka jest utożsamiana z matką lub kobietą, co jest niezwykle istotne w kontekście aktualnej sytuacji na świecie. Istotną kwestią wyboru tej figury rzeźbiarskiej było także zawłaszczenie kulturowe, gdyż łączona głównie z Rosją, matrioszka ma tak naprawdę szerokie korzenie, których źródeł należy szukać w kulturze japońskiej. Jest także związana z Ukrainą będąc ozdobą większości straganów i wystaw sklepowych oraz częstą pamiątką z podróży do tego kraju. Matrioszki mają na sobie symbole żałoby i symbole wojenne inspirowane afgańskimi dywanami wojennymi z okresu radzieckiej interwencji w Afganistanie. Najmniejsza figura zbliżona wysokością do wzrostu dziecka nawiązuje do macierzyństwa. Prezentowane trzy rzeźby układają się w cykl życia kobiety. Antywojenny film w poetycki sposób ujmuje temat w dwóch planach, ruin i pustyni. Dopełnieniem filmu jest podkład dźwiękowy w postaci piosenki “Pust wsiegda budiet sołnce”. Wybór utworu zdeterminowany jest ironicznym ukazaniem złudnej obietnicy pokoju i dobrobytu “na wieki”.

Wybrane wystawy:
– Performance Platform Lublin 2023, Galeria Labirynt, 2023
– IX Salon BWA Tarnów 2023
– „Matriona/Patriona”, Teatr KTO, 2022
– Wystawy z okazji projektu „Multipars Pictura. Poliptyk krakowski”, Galeria 2Okna, Galeria Atelier 2 SCKM, Dwór w Tomaszowicach, 2021
– Wystawa online 2nd International Photography Biennale “Visual Expressions of Details”, 2021
– Wystawa z okazji Poznań Design Festival, Stary Browar, 2020
– Wystawa „Wystaw się w CSW”, Znaki Czasu. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, 2020

,,mały dworek” to spektakl inspirowany dramatem ,,W małym dworku” Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Zosia i Amelka, przyzywają widmo swojej matki, która zmarła w niejasnych okolicznościach. W trakcie seansu wychodzi na jaw wiele tajemnic oraz ujawniają się skomplikowane relacje.
Sztuka zabiera widzów w metafizyczną podróż, w której zaciera się granica między miłością a śmiercią. Podczas spektaklu poruszane są kwestie żałoby i wyparcia, zaufania i zdrady, prawdy i kłamstwa, oraz to, czy potrafimy otwarcie o nich rozmawiać.
Spektakl zdobył nagrodę jury na międzynarodowym konkursie interpretacji dzieł S.I. Witkiewicza ,,Witkacy pod strzechy”. Komisja doceniła interpretację myśli Witkacego i zwrócenie uwagi na uniwersalne problemy, które mogą dotknąć człowieka na każdym etapie jego życia.
Ile dramatów może wydarzyć się przy kawie podczas podwieczorku?
,,mały dworek”
Reżyseria: Aleksandra Skorupa.
Obsada:
– Dominika Zielińska – Widmo matki/Nibek
– Łukasz Adamus – Amelka/Kuzyn
– Dominik Sikora – Zosia/Kozdroń

Szczegóły wydarzenia
WYDARZENIE
BEZPŁATNE
Szczegóły wydarzenia