28 listopada (wtorek), godz. 19:00 Głodni, reżyseria i choreografia: Agnieszka Jachym
Bilety w cenie: 30 zł ulgowy, 40 zł normalny.
Spektakl dedykowany widzom w wieku 16+.

„Jedną z podstawowych sztuczek jest mówienie-jeśli już nie ma innej rady-o głodzie jako o czymś bezosobowym, niemal abstrakcyjnym, jak o zjawisku samym w sobie. Głód, walka z głodem. Przeciwdziałanie głodowi. Klęska głodu. Ale głód nie istnieje poza ludźmi, którzy go znoszą. Problemem nie jest głód, problemem są głodujący ludzie”

– Martin Caparrós „Głód”

„GŁODNI” to przede wszystkim reportaż o człowieku – o nas samych. To rozmowa o życiu i decyzjach, które podejmujemy każdego dnia lub na które nie mieliśmy wpływu. Bywa, że wybory te uzależniają nasz rytm codziennego życia od oczekiwania w kolejce po ciepły posiłek, pozbawiają nas dachu nad głową, wykluczają.

W swojej książce „Głód” Martin Caparrós wskazuje, że „przyszłość jest luksusem dostępnym tym, którzy się odżywiają”. Przyglądając się wybranym ulicom Krakowa, których puste chodniki o odpowiednich porach dnia zamieniają się w tłoczną przestrzeń, zastanawiamy się nad losem osób niedożywionych. Czy zapewnienie im jedzenia jest gwarantem lepszej przyszłości?

Spektakl to także swoiste spojrzenie w lustro. Czy postawy, które przyjmujemy jako społeczeństwo, również w kontekście globalnym, wspierają równomierną dystrybucję środków do życia? Jak łatwo przychodzi nam wyrzucanie resztek z własnych talerzy czy pozbywanie się przeterminowanych produktów?

Reżyseria i choreografia: Agnieszka Jachym
Obsada : Paweł Kozłowski, Marta Mietelska-Topór, Sabina Pyka, Damian Rusyn
Muzyka: Johann Sebastian Bach, Joep Bewing, Aranzazu Calleja, Melchior Franck, Mikołaj Gomółka, Harmonia&Eno’76, Felix Mendelssohn, Pete Namlook, PD Zapata, Raw ASMR Factory
Wideo: Leszek Górka
Czas trwania: ok. 70 minut
Spektakl dedykowany widzom w wieku 16+.

Integralną częścią spektaklu jest film dokumentalny z napisami w języku angielskim. There are English subtitles provided.

Data premiery: 04.12.2022, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Partnerem projektu jest Fundacja Crush On Trash.

Patronem medialnym spektaklu jest TVP Kultura”.

Agnieszka Jachym tancerka, choreografka. Po uzyskaniu dyplomu zawodowej tancerki w 2012, brała udział w projektach Temporaere Theater w Niemczech; w spektaklu „No Sacre” Ismaela Ivo na ImPulsTanz oraz w Sao Paulo. W latach 2014-2017 tańczyła w Tanzcompagnie Giessen. W 2018 odbyła się premiera jej spektaklu teatru tańca „Getto krakowskie” w Teatrze Nowym Proxima. Wystąpiła w choreografii „solar storm” Johannesa Wielanda, a także w operze „Alcina” w Staatsoper Hamburg. Jej solo choreografia „Naj” zajęła drugie miejsce na festiwalu SCENA OTWARTA 2018 w Tarnowie. W latach 2019-2021 pracowała w Polskim Teatrze Tańca jako tancerka oraz koordynatorka unijnego projektu „CLASH! When classic and contemporary dance collide and new forms emerge”. W PTT wraz z Jerzym Kaźmierczakiem oraz Zbigniewem Kociębą stworzyła choreografię “[dis]solution” dla Balletto di Roma. Wystąpiła również w spektaklu Teatru Telewizji “Inny świat” w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Od 2021 współpracuje z Sasha Waltz & Guests z Berlina, kreując role w spektaklach “In C”, “SYM-PHONIE MMXX”, „Kreatur”. W 2022 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa na realizację spektaklu „GŁODNI”.

“Wczoraj w Łaźnia Nowa zaprezentował się eksperymentalny teatr ciała „GŁODNI | Spektakl teatru tańca | Teatr Łaźnia Nowa” w wykonaniu kwartetu Paweł Kozłowski, Marta Mietelska-Topór, Sabina Pyka, Damian Rusyn wg choreografii Agnieszka Jachym. Spektakl zrealizowany został dzięki Stypendium Twórczego Miasta Krakowa dla młodej choreografki, tancerki i reżyserki.

Trudny temat: głodu, inspirowany Reportażem totalnym:  ”Głodem”  argentyńskiego dziennikarza i pisarza Martína Caparrósa. Opisuje on w porywający sposób historię zmagań człowieka z głodem i udowadnia, że to właśnie głód był jednym z, a może nawet najważniejszym czynnikiem, kształtującym naszą cywilizację. Filozofia, sztuka, ekonomia, rolnictwo, gospodarka – u ich źródeł zawsze znajdziemy jedno słowo. Głód.

Spektakl poprzedziły rozmowy video z trojgiem bezdomnych na ulicach Krakowa, socjologiczny portret motywacji, samotności, doświadczenia głodu u osób w kryzysie bezdomności. W tle eksplozja demograficzna, nierówności społeczne, spekulacje cenami żywności, masowy wykup gruntów, korupcja, fundusze walutowe, wielkie korporacje – to wszystko tworzy złożony system, w starciu z którym jednostka nie ma żadnych szans. Jachym ilustruje spektakl bezgranicznie piękną muzyką, barokową i współczesną. Na jej tle jesteśmy świadkami zmagań ciała z głodem, walki zespołowej, egoizmu, brutalności, przemocy. Dźwięki talerzy, gryzienia, przełykania i konwulsyjny taniec. Piękni tancerze przybierają rozmaite formy: żywych rzeźb, karakonowych i zdeformowanych cierpieniem ciał, elastycznością ruchu pokazujących ekstremalność doznań. Ale też szczególną więź pomiędzy nimi.  Spektakl opowiedziany z wielką wrażliwością i językiem temporaere theater. Młoda artystka brała udział w projektach temporaere theater w Berlinie i Dreźnie; w spektaklu „No Sacre” Ismaela Ivo na ImpulsTanz oraz w Sao Paulo. W latach 2014-2017 tańczyła w Tanzcompagnie Giessen. Od maja 2021 współpracuje z Sashą Waltz, biorąc udział w projektach “Sasha Waltz & Guests” (Berlin), m.in. “In C”, “SYM-PHONIE MMXX”, „Kreatur”. Wystąpi zresztą w zespole Waltz podczas najbliższej Materia Prima. Bardzo się cieszę, że tego spektaklu doświadczyłem. Ekstremalne, elektryzujące, poruszające do głębi. Dzięki Teatr Łaźnia Nowa za opiekę nad tym wydarzeniem. Kraków Miasto Kultury “.
Fragment recenzji autorstwa Roberta Piaskowskiego.

Szczegóły wydarzenia
BILETY
OD 40 ZŁ
Szczegóły wydarzenia