Wystawa „Krzycz, Siostro, krzycz”
03.02 – 31.05.2024
wernisaż: 3 lutego 2024, godz. 19:00
udział biorą: Maciej Cholewa, Barbara Gryka, Dorota Hadrian, Lidija Mirković, Ewa Noras, Anna Piotrowska, Marta Romankiv, Pargati Sethi, Małgorzata Szandała, Alla Zagaykevych
kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina
współpraca: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Fundacja Rozwoju Tańca Eferte
patronat: Fundacja Wisławy Szymborskiej
patronat medialny: Bytomski.pl, Gazeta Wyborcza, Magazyn Szum, Notes na 6 tygodni, Radio Katowice, Ślązag, Ultramaryna
_____
Projekt „Krzycz, Siostro, krzycz!” dofinansowano ze środków Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft) w ramach programu „Historia lokalna”.
_____
Tytuł projektu „Shout, Sister, Shout!”, zaczerpnięty został z utworu nagranego w 1942 roku przez Siostrę Rosettę Tharpe. Śpiewane przez nią potężnym głosem: „Shout, Sister, Shout!” to coś więcej, niż tylko piosenka. To hymn, który wzywa do działania i stanowi pochwałę otwartego wypowiadania się, nieskrępowanego wyrażania siebie i odważnego przełamywania społecznych barier; święto siły i indywidualności. Tharpe zachęca do używania kobiecego głosu jako narzędzia zmiany.
Odnosząc się do tego przesłania, Centrum Sztuki Współczesnej Kronika realizuje projekt „Krzycz, Siostro, krzycz!”, złożony z rezydencji artystycznych, warsztatów i działań twórczych. Jego podsumowaniem jest wystawa prac artystycznych zaprojektowana jako narzędzie edukacyjne oraz publikacja. Wystawa nawiązuje do historii bytomskich kobiet, którym w czasach narodowego socjalizmu odebrano wszystko, odarto je z godności i człowieczeństwa, a w końcowym efekcie pozbawiono je również prawa do życia – ostatnich przedwojennych właścicielek kamienicy przy Rynku 26, Kathe Cohn i Friederike Marianne Guttman. Dziś w ich dawnym domu mieści się CSW Kronika.
Tropiąc ich dotąd nieznane losy, oddajemy im głos, który został odebrany. Przyglądamy się jednocześnie historiom współczesnych kobiet, na różne sposoby wykluczanych ze społeczeństwa w XXI wieku. 
Szczegóły wydarzenia
BILETY
OD 1 ZŁ
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia