Gdy dokument Łukasza Kowalskiego wciąż jeszcze kontynuuje swój tryumfalny pochód przez festiwalowe ekrany, kolejni artyści i artystki czerpią z nieprzebranego bogactwa bytomskiego lombardu.

Do 2 czerwca  w CSW Kronika w Bytomiu można oglądać inspirowaną filmem „Lombard” Łukasza Kowalskiego wystawę przygotowaną przez artystów i artystki związanych/ne z pracownią działań interdyscyplinarnych ASP w Katowicach.

Wybierając z obrazu filmowego różne elementy, bazując na sentymencie, nostalgii, duchologii, często z przymrużeniem oka, a niejednokrotnie dość bezwzględnie, artyści i artystki budują od nowa Lombard w centrum postindustrialnego Bytomia, przy Rynku 26. Lombard jest na wystawie nie tylko miejscem pożyczek udzielanych pod zastaw towarów, nagromadzenia przedmiotów „od igły po helikopter”, ale też metaforą egzystencji w miejscu o trudnej przeszłości, zmagającym się wciąż z problemami nieudanej transformacji systemowej. Wystawa poddaje refleksji także zagadnienia związane z konsumpcjonizmem i problemami codziennego funkcjonowania młodych osób w aktualnej rzeczywistości. Zobaczyć można na niej również fragmenty filmu “Lombard” Łukasza Kowalskiego nie włączone do kinowej wersji filmu.

Kuratorką wystawy jest Agata Cukierska. Współpraca: Łukasz Kowalski, Lesław Tetla, Joanna Zdzienicka-Obałek. Udział biorą: Maria Bąk, Klaudia Brzezińska, Dobrawa Cichoń, Angelika Czubasiewicz, Magdalena Ferdyn, Alicja Gaszta, Aleksandra Górka, Łukasz Kowalski, Barbara Klus, Agnieszka Krawczyk, Katarzyna Królak, Jan Kukułka, Jakub Padula, Gabriela Piłat, Kinga Przeliorz, Sandra Rzeźniczek, Dariusz Rzontkowski, Stefania Skłodowska, Lesław Tetla, Igor Warykiewicz, Joanna Zdzienicka-Obałek. Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

2 czerwca od godz. 17:00 do 20:00 zapraszamy na finisaż połączony z oprowadzaniem kuratorskim i pokazem filmu “Lombard” Łukasza Kowalskiego w przestrzeni wystawy. 

Szczegóły wydarzenia
BILETY
OD 1 ZŁ
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia