Już 21 października zapraszamy na pokazy, warsztaty i prelekcje w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii! Tematem będą wikingowie.

Tematem tegorocznego wydarzenia będzie wczesnośredniowieczna Skandynawia. Podczas warsztatów będzie można spróbować swoich sił m.in. w wykopaliskach archeologicznych i wykonaniu modelu długiej łodzi wikińskiej. Nie zabraknie też okolicznościowej wystawy – tym razem fotograficznej pt. Bogowie nordyccy, udostępnionej przez Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. „Skandynawowie” z grupy rekonstrukcji zaprezentują obozowisko, życie codzienne, przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, a także poprowadzą warsztaty tematyczne – tkackie i zielarskie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Jakub Morawiec z Instytutu Historii UŚ, znany badacz epoki wikingów, który w swojej prelekcji postara się przybliżyć słuchaczom te niezwykle intersujące czasy.

Dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ, jest adiunktem w Instytucie Historii UŚ w Zakładzie Historii Średniowiecza. Pełni także funkcję dyrektora Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich UŚ. W swych badaniach koncentruje się na dziejach Skandynawii we wczesnym średniowieczu i rozwoju średniowiecznej historiografii skandynawskiej. W szczególny sposób interesuje się skaldami islandzkimi, ich poezją oraz sagami na ich temat. Jest autorem licznych artykułów, publikowanych w kraju i za granicą, m.in. Vikings among the Slavs (Wiedeń 2009), Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej (Kraków 2010), Saga o Hallfredzie skaldzie kłopotliwym (Wrocław 2011), Między poezją a polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii XI wieku w świetle poezji ówczesnych skaldów (Katowice 2016) oraz Norwegia. Początki państw (Poznań 2017).

Program

Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Oddział Górnośląski SNAP
Data: 21 października 2023 (sobota), godz. 12.30–16.00
Miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Bytom
Wstęp: finansowany przez Oddział Górnośląski SNAP

Sala Kolumnowa, ul. Wojciecha Korfantego 34

12.30–16.00
wystawa fotograficzna Bogowie nordyccy udostępniona przez Stowarzyszenie Utgard

14.30–15.45
warsztaty dla dzieci Drakkary i wojowie – wytnij i sklej
prowadzą: Dział Archeologii MGB, Oddział Górnośląski SNAP

Sala G.G. Gorczyckiego, ul. Wojciecha Korfantego 34

14.30–15.15
prelekcja Początek i koniec epoki wikingów. Co o nich wiemy?
prowadzi: dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ, Instytut Historii UŚ

Ogród muzealny, ul. Wojciecha Korfantego 34

12.30–16.00
pokaz Życie codzienne wczesnośredniowiecznych Skandynawów
warsztaty zielarskie i tkackie (w razie niepogody – sala Kolumnowa)
prowadzi: Stowarzyszenie Utgard z Gliwic

14.30–15.45
zajęcia terenowe Skarby z archeologicznego wykopu
prowadzą: Dział Archeologii MGB, Oddział Górnośląski SNAP

Szczegóły wydarzenia
BILETY
BEZPŁATNE
KONTAKT
BILETY
BEZPŁATNE
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia