Ô ślōnskim we pałacu | Debata na temat języka śląskiego
25 stycznia, godz. 18:00
W Narodowym Spisie Powszechnym z 2021 roku niemal 470 tys. osób zadeklarowało posługiwanie się językiem śląskim.
W najbliższym czasie w Sejmie zostanie złożony projekt nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, uznający język śląski za regionalny.
Prognozuje się, że nauka języka śląskiego w szkołach rozpocznie się we wrześniu 2025 roku i będzie ona odbywała podobnie jak nauka języka kaszubskiego.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego porozmawiamy o szansach i niepewnościach, które towarzyszą temu tematowi. Naszymi gośćmi będą:
Senator Rzeczypospolitej Polskiej Halina Bieda – nauczycielka, polityk i działaczka samorządowa, była dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Izolda Czmok – Nowak – dziennikarka telewizyjna, radzionkowianka, która stworzyła i prowadzi od wielu lat program publicystyczny w TVP Katowice „Dej pozór”.
Grzegorz Kulik – bytomianin, tłumacz i popularyzator języka śląskiego, laureat Nagrody im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”.
Gabriel Tobor – nauczyciel i samorządowiec, doktor nauk ekonomicznych, wieloletni burmistrz Radzionkowa, autor tłumaczenia „Nowy Testamynt po ślonsku”.
Bożena Szmalec – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 27 w Bytomiu.
Na spotkanie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, a także, szczególnie serdecznie, nauczycieli.
Chęć uczestnictwa w spotkaniu prosimy zgłaszać za pośrednictwem formularza, wpisując w tytule “Debata o j. śląskim”
Koszt udziału w spotkaniu – 2 zł (bilet wstępu do Pałacu)
Szczegóły wydarzenia
PAŁAC W MIECHOWICACH
PAŁAC W MIECHOWICACH
Szczegóły wydarzenia