Oprowadzanie i finisaż wystaw „Niewidy” Julii Świtaj i „Jeśli siebie nie poznasz” Pawła Sobczaka

20 października, godz. 17:00

 

20 października żegnamy się z aktualnymi wystawami i z tej okazji zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie. O wystawie „Niewidy” Julii Świtaj opowie Katarzyna Kalina, a po wystawie „Jeśli siebie nie poznasz” poprowadzi Paweł Wątroba. Zaczynamy o godz. 17:00, spotkanie potrwa do godz. 18:00. Wstęp 1 zł (bilet ulgowy), 3 zł (bilet normalny).

O wystawach:

Artysta i artystka sięgają do mitologii i powracających w historii opowieści o monstrach, żeby poddać je twórczej reinterpretacji i zrehabilitować swoich bohaterów.

Punktem wyjścia wystawy Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” jest mit o Narcyzie. Grecki archetyp młodzieńca zafascynowanego swoim odbiciem we współczesnych dyskursach psychoanalitycznym i filozoficznym odczytywany jest w sposób uproszczony, jako emanacja wyłącznie postaw destruktywnych. Tytuł wystawy to parafraza przepowiedni Terezjasza o odwróconym, afirmatywnym znaczeniu – niebezpieczeństwo czeka na osoby, które unikają samopoznania. W tej nowej, pozytywnej odsłonie postać Narcyza jest drogowskazem terapeutycznej introspekcji.

Julia Świtaj eksploruje z kolei wierzenia religijne oraz mitologię słowiańską. Tytułowe „Niewidy” w świecie ludzi były kozłami ofiarnymi, osamotnionymi potworami wyrzuconymi poza nawias ludzkiej wspólnoty. Artystka w swojej twórczości zajmuje się kwestiami społecznego poczucia lęku przed innością, odstępstwem od kulturowej normy. Na jej obrazach wszystkie postaci ludzkie, zwierzęce i zmyślone współistnieją w tym samym kontinuum, rozumianym jako ciągły zbiór nieskończonej liczby elementów przechodzących płynnie jeden w drugi.

Szczegóły wydarzenia
BILETY
OD 1 ZŁ
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia