Trudno jest w wiarygodny sposób opisać utwór muzyczny, który jeszcze nie miał swojego wykonania. Jednak staje się to o wiele prostsze, gdy mamy do czynienia z dziełem z pogranicza gatunków, a takim ma być teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika.
 Kompozytor – który dał już poznać się jako autor dzieł przekraczających granice gatunkowe, jak „monachomachia”, „De Trinitate” czy „lemelki” – chce swoją nową kompozycją opowiedzieć historię niezwykłej postaci, którą UNESCO ogłosiło patronką roku 2023 – św. Teresy z Lisieux. Ostatnie tygodnie życia autorki „Dziejów duszy”, jej wspomnienia i zapiski rozmów skrzętnie notowane w czasie jej choroby przez współsiostry, staną się kanwą opowieści, dla której kontrapunktem będzie historia innego niezwykłego człowieka – Jacquesa Fescha, przestępcy, który w więzieniu przeżył nawrócenie i – choć stracony 1 października 1957, nota bene we wspomnienie Św. Tereski – kandyduje obecnie do wyniesienia na ołtarze, jako wzór dla wszystkich, którzy w różnych rodzajach fizycznego i duchowego uwięzienia tracą nadzieję. Całość rozgrywać się będzie w atrakcyjnej, na poły koncertowej, na poły teatralnej scenerii – aktorzy, wraz z muzykami znajdą się na scenie, subtelne elementy scenografii i szkicowe kostiumy oraz rekwizyty pozwolą stworzyć teatralną iluzję, a cała rzeczywistość – za podwójnymi kratami, zakonnej klauzury Teresy i więzienia Jacquesa – poszerzona zostanie przez projekcję wideo, wprowadzającą dodatkowych bohaterów tej niezwykłej historii dwojga ludzi, którzy – choć nigdy się nie spotkali – mają ze sobą niezwykły związek, a sam Fesch wielokrotnie podkreślał rolę Świętej z Lisieux w swoim nawróceniu.
Piotr Tabakiernik – podążając ścieżką wytyczoną już swoimi wcześniejszymi kompozycjami z gatunku teatru muzycznego – sam przygotował scenariusz i reżyserię, pozwalając by dzieło na każdym etapie rozwijało się organicznie. Najwyższy poziom wykonawczy zapewni zaś obsada, z aktorką Małgorzata Mikołajczak w roli św. Teresy, u boku Bartosza Mazura, aktora z wieloletnim doświadczeniem, m.in. na deskach Teatru im. Osterwy w Lublinie. Partnerką dla solowej roli aktorskiej będzie śpiewaczka – Łucja Szablewska, specjalizująca się w wykonaniach muzyki współczesnej, zaś dla aktora – trębacz z Orkiestry Muzyki Nowej, której muzycy stanowić będą także zespół instrumentalny towarzyszący wykonaniu, zapewniając tym samym najwyższy poziom wykonawczy, podobnie jak śpiewacy zespołu Camerata Silesia, biorący udział w przedsięwzięciu jako towarzyszący całości chór.

 Teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika ma szansę stać się nie tylko ważnym wydarzeniem wpisującym się w rok UNESCO pod patronatem Św. Teresy z Lisieux, ale i wielobarwnym, multimedialnym przedsięwzięciem trafiającym z do szerokiego grona odbiorców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Wykonawcy:

Małgorzata Mikołajczak, Bartosz Mazur, aktorzy
Łucja Szablewska, sopran
soliści Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Orkiestra Muzyki Nowej
warstwa audio
warstwa wideo
Szymon Bywalec, dyrygent
Czas trwania ok. 60’
Szczegóły wydarzenia
WYDARZENIE
BEZPŁATNE
WYDARZENIE
BEZPŁATNE
Szczegóły wydarzenia