9 kwietnia, godz. 18:00
Spotkanie ma na celu zaprezentowanie publikacji wydanej przez Niemiecki Instytut Spraw Polskich pt. „Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop” autorstwa Dietera Bingen, Andrzeja Kaluza, Basila Kerski, Petera Olivera Loew
Polaków i Niemców łączy ponadtysiącletnie sąsiedztwo. Wielopłaszczyznowe kontakty, a przede wszystkim migracje z Polski do Niemiec miały większy wpływ na niemiecką codzienność, niżby się to mogło wydawać. Świadectwem tego są już nie tylko polsko brzmiące nazwiska i powiązania rodzinne, wyjazdy na saksy, życie polonijne, lecz także sukcesy Polaków czy migrantów z Polski w niemieckim życiu publicznym i naukowym, na arenach sportowych, w muzyce, sztuce czy literaturze.
Niniejszy kalejdoskop, wydany w języku niemieckim w 2018 roku, oferuje więcej niż tylko encyklopedyczne wzmianki o postaciach czy wydarzeniach. Stanowi raczej zaproszenie do zapoznania się z często nieznanymi lub wymagającymi ponownego odkrycia śladami polskości w Niemczech.
Po niemieckiej premierze książki i wielu spotkaniach z publicznością narodził się pomysł wydania kalejdoskopu w języku polskim. Wiele postaci i wydarzeń wymienionych w hasłach tej książki stanowić będzie naszym zdaniem novum także dla czytelnika polskiego.
Spotkanie poprowadzi dr Andrzej Kałuża, germanista i politolog, redaktor biuletynu „Polen-Analysen”, kieruje działem komunikacji w Niemieckim Instytucie Spraw Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut).
Podczas spotkania będzie można zakupić publikację.
Wydarzenie organizujemy we współpracy z Domem Współpracy Polsko – Niemieckiej.
Koszt udziału 10 zł/os.
Obowiązuje rezerwacja miejsc przez formularz https://forms.gle/cWkKhBREoV9TQT3P9
Szczegóły wydarzenia
PAŁAC W MIECHOWICACH
PAŁAC W MIECHOWICACH
Szczegóły wydarzenia