ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE
20.11.2023 | poniedziałek | 19.00 | dla wszystkich wstęp wolny
Zapraszamy chętnych/chętne, którzy posługują się różnymi technikami tanecznymi, do wzięcia udziału we wspólnym wydarzeniu,
które będzie stylizowane na bitwy taneczne. Będą to swoiste sety improwizacyjne. Atrakcją tego wieczoru będzie prawdziwy
ring bokserski, w którym odbędą się taneczne improwizowane walki. Naszym celem jest dobra zabawa w tańcu, wymiana energii, podziw dla umiejętności KAŻDEJ OSOBY, której pasją jest TANIEC.
————————————————————————————————————-
MUZYKA NA ŻYWO / Dj: Michał Rudkowski-Endemitimi
HYPE MEN: Dante & Artur Kuntusz
KOORDYNACJA: Artur Kuntusz | Patryk Sojka – WTT | Aleksandra Kępińska – Teatr Rozbark
KONCEPT: Anna Piotrowska
GRAFIKA: anatan
SKĄD W TEATRZE ROZBARK RING BOKSERSKI?
W przestrzeni CECHOWNI dawnej Kopalni Rozbark, w latach 70′ odbywały się walki bokserskie. Proponowany RING TAŃCA, poprzedza wydarzenie, które 17 lat organizowane jest na cześć Legendy Boksu Leszka Błażyńskiego. Leszek Błażyński największe sukcesy odnosił w latach siedemdziesiątych, zdobył wtedy dwa brązowe medale olimpijskie (1972 i 1976), mistrzostwo (1977) i wicemistrzostwo Europy (1971). Dwukrotnie był najlepszym pięściarzem w Polsce (1971 i 1973). W swojej karierze reprezentował kluby: Mazur Ełk, BBTS Włókniarz Bielsko-Biała oraz Szombierki Bytom.
ILE MA WSPÓLNEGO T E A T R Z B O X E M?
Spójrzmy na MEMORIAŁ im. Leszka Błażyńskiego, jako na widowisko, którego celem jest budzić emocje w rywalizacji, w sile i w kulcie fizyczności. Amerykański badacz – Richard Schechner opowiada się za włączeniem do pojęcia widowiska niemal wszystkich uprawianych przez człowieka form przedstawień i ich struktur, wyróżniając w szkicu: „Przyczynek do teorii i krytyki dramatu” pięć kategorii „działań typu widowiskowego”: zabawy, gry, sport, teatr i rytuał. Wszystkie one tworzą „widowiskową aktywność publiczną gatunku ludzkiego”. (…) Świat widowisk jest bardzo rozległy, obejmuje wszelkie formy teatru, performance art, kabaret, występy estradowe i cyrkowe, film, widowiska telewizyjne, zawody sportowe, niektóre koncerty muzyczne, ceremonie publiczne i niektóre rytuały. Inny podział widowisk proponuje Zbigniew Raszewski. (…) W zależności od tego, czy widzowie są zainteresowani wynikiem czy przebiegiem widowisk, dzieli je na: zawody, popisy (występy) i przedstawienia. Zawody są to widowiska nastawione na wynik i odbywające się według przepisów (gry o zwycięstwo, wyścigi, pojedynki). W grupie pierwszej (zawody) dominują czynności pozornie zamknięte: osoby przykuwające naszą uwagę zwracają się ku sobie, jakby nas nie było, ale czynią to z myślą o nas i dla nas. W przypadku popisów mamy do czynienia z czynnościami otwartymi, czyli takimi, w których osoby przykuwające naszą uwagę zwracają się ku nam, a w przedstawieniach ponownie dominują czynności pozornie zamknięte.
(za: red. E. Wąchocka, „Widowisko – teatr – dramat. Podręcznik dla studentów kulturoznawstwa”, Wyd. Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2014, str. 25)
Niech ten weekend minie naszej widowni pod znakiem rywalizacji, kultu ciała i jego stygmatyzacji.
Przestrzeń CECHOWNI, Teatr Rozbark
PONIEDZIAŁEK | 20 listopada | 19.00 – RING TAŃCA
Szczegóły wydarzenia
WYDARZENIE
BEZPŁATNE
Szczegóły wydarzenia