8 maja, godz. 18:00

Sekrety koronacji Króla Karola III

Brytyjczycy to ostatni naród w Europie, który koronuje monarchę w ceremonii religijnej, która w swej istocie nie zmieniła się od … 1000 lat! Na tron wstąpił Karol III, który nie tylko był najstarszym brytyjskim monarchą w momencie koronacji, ale też rozwodnikiem ożenionym z … rozwódką. Historia bardzo dobrze pamięta, że gdy Henryk VIII chciał się rozwieść musiał zerwać z Rzymem i utworzyć własny kościół… Gdy Edward VIII chciał poślubić rozwódkę musiał abdykować. Czas mija, obyczaje się zmieniają, normy społeczne ulegają poluzowaniu, ale koronacja i pewne rytuały oraz tradycje koronacyjne są niezmienne od stuleci!

Zapraszamy na wykład, podczas którego zdradzimy sekrety koronacji króla Karola III. Dowiecie się między innymi:
– dlaczego król miał dwie korony,
– czemu Kamila została królową, a Filip (maż Elżbiety II) był tylko księciem,
– co wspólnego z przeciętym Brytyjczykiem mają królewskie pszczoły,
– w jaki sposób poinformowano poddanych o zmianie monarchy,
– co grozi za obalenie króla i jakie są szanse, że William nie zasiądzie na tronie.
Będzie trochę historii, szczypta humoru oraz wiele ciekawostek!

Spotkanie przy herbacie poprowadzi:
dr Aleksandra Musil – tłumaczka przysięgła języka angielskiego, absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego (anglistyka i iberystyka) oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (prawo dowodowe). Ukończyła roczną Szkołę Prawa Angielskiego oraz Prawa Unii Europejskiej (University of Cambridge and British Law Centre) oraz specjalistyczne kursy dla tłumaczy na City University w Londynie.

Jest wykładowczynią i autorką akademickich programów nauczania przekładu prawniczego. W latach 2022-2024 była członkinią władz Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych TEPIS.

W ramach hobby zgłębia tajniki historii, w tym historii sztuki i architektury angielskiej na kursach prowadzonych przez Uniwersytet Oksfordzki. Jako ekspertka od spraw brytyjskich komentowała m.in. koronację króla Karola III w TVN24, TVN24 bis oraz Polsat News.

Wstęp: 20 zł
Rezerwacje miejsc przez formularz: https://forms.gle/CooyYkoTNDMTzK366

Do zobaczenia!

Szczegóły wydarzenia
PAŁAC W MIECHOWICACH
PAŁAC W MIECHOWICACH
Szczegóły wydarzenia