Już 10 grudnia o godzinie 14.00 zapraszamy na oprowadzanie „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”, które poprowadzi dr Joanna Lusek z Działu Historii MGB. Wstęp wolny. 

Skrawek kartki z kilkoma pospiesznie skreślonymi zdaniami, książka o pożółkłych kartkach, fragment modlitwy i śpiew kantora dźwięczący w uszach czy po prostu zwyczajny przedmiot – sentymentalna pamiątka przypominająca tych, którzy odeszli. Każdą historię – miejsc, rzeczy i ludzi z nimi związanych – składamy z fragmentów wspomnień zachowanych w pamięci oraz wiedzy, którą dają nam archiwalia, dokumenty osobiste czy fotografie.

Podczas niedzielnego oprowadzania kuratorskiego po wystawie stałej „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu” punktem wyjścia dla wspólnej refleksji na temat żydowskiej społeczności Bytomia będą prezentowane na niej obiekty, związane z indywidualnymi historiami Żydów: rodzin, które mieszkały w mieście od pokoleń, tych, dla których Bytom stał się miejscem docelowym, i tych, dla których był przystankiem tylko na chwilę.

Szczegóły wydarzenia
BILETY
BEZPŁATNE
KONTAKT
BILETY
BEZPŁATNE
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia