Bytomskie Centrum Kultury zaprasza 15 kwietnia (poniedziałek), o godz. 17:30 na spotkanie towarzyszące wystawie SZYMBORSKA. Gościnią spotkania będzie Joanna Helander, wybitna polska fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka. Z Autorką zdjęć wystawy SZYBMORSKA, którą w BECEKu można oglądać do 20 kwietnia 2024 roku, rozmawiać będzie kurator wystawy Arkadiusz Gola.
Na wystawę SZYMBORSKA składa się seria zdjęć, na których znajdują się portrety oficjalne, jak i mniej oficjalne Wisławy Szymborskiej wykonane m.in. w mieszkaniu Noblistki, powstałe głównie w latach 80-tych i 90-tych XX wieku, a także zdjęcia z ceremonii odebrania Nagrody Nobla w Sztokholmie. Poetka słynęła z tego, że nie lubiła być fotografowana, niemniej dzięki bliskiej znajomości z Joanną Helander, udało się im wspólnie stworzyć portrety, na których Wisławę Szymborską widzimy w ciągłym ruch i zmianie. A co najważniejsze widzimy JĄ – KOBIETĘ – PANIĄ WISŁAWĘ naturalną, nie upozowaną, z humorem i wielkim dystansem do świata.
Joanna Helander – ur. 1948 w Rudzie Śląskiej, zamieszkała w Szwecji. Fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka. Znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej i szwedzkiej kultury. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie aktywnie brała udział w opozycji demokratycznej w 1968 roku. Do Szwecji wyemigrowała w 1971 roku, tam też ukończyła studia fotograficzne. W 1978 roku wydała swój pierwszy album fotograficzny „Kobieta”, który ukazał się tylko w języku szwedzkim, podobnie jak i „Gerard K-listy z Polski”. W 1983 roku otrzymała prestiżową szwedzką nagrodę Fotografa Roku. W 2019 ukazał się w Polsce jej album „Baby Patrzą”. Wraz z Bo Perssonem tłumaczyła wiersze poetów tzw. Nowej Fali, a w 1994 roku ukazał się zbiór wierszy Ryszarda Krynickiego „Planeta Fantasmagoria” wraz z jej fotografiami. W 1999 opublikowała po polsku i szwedzku książkę „Gdyby ta Polka była tutaj z nami”, wokół Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej. Wraz z Bo Perssonem zrealizowała wielokrotnie nagradzane autorskie filmy dokumentalne m.in. „Teatr Ósmego Dnia”, „Powroty”, „Walc z Miłoszem”. W długometrażowym filmie „Watching the Moon at Night, o terroryzmie i antysemityzmie” Wisława Szymborska czyta swoje wiersze.
Miejsce: sala Pauza (I piętro)
Bilety: 5 zł