25 maja, godz.15:00 – 18:00 | ŚLĄSKI PLAC
Na wydarzenie zapraszamy głównie kobiety i dziewczyny.
Wydarzenie składa się z czterech kompatybilnych części:
– prezentacja sylwetek bohaterek Marii Piłsudskiej, Elżbiety Korfanty oraz Aleksandry Piłsudskiej, która jest wprowadzeniem do warsztatu,
– dyskusja o historycznych barierach i stereotypach, które nadal mogą mieć wpływ na kształtowanie ról i społecznego znaczenia kobiet,
– drama opracowywanej w grupach,
– jednoaktówka.
Obowiązują zgłoszenia przez formularz https://forms.gle/3g3tuw5DG6dBJMQ97
Na stronie projektu czytamy:
“Maria, Aleksandra, Elżbieta – Trzy I Damy II RP? – to performatywny projekt edukacyjny Instytutu im. Wojciecha Korfantego autorstwa dr Małgorzaty Tkacz-Janik, który powstał wokół pytania o niejednoznaczne dziedzictwo Pierwszych Dam w historii Polski i Śląska. (…)
Projekt składa się z publikacji, zawierającej zbeletryzowane biografie historycznych bohaterek oraz z jednoaktówki i scenografii fakultatywnego warsztatu teatralnego. Elementy projektu – wydawnictwo, jednoaktówka oraz scenografia – są kompaktowe i mobilne, mieszczą się w niewielkim, zabytkowym, kobiecym kufrze podróżnym.
W odrestaurowanej na potrzeby projektu stuletniej skrzyni znajdziemy atrakcyjne graficznie wydawnictwo z tekstami Katarzyny Drogi, Elżbiety Jodko-Kuli i Barbary Szmatloch, autorkami znanych książek i artykułów o Pierwszych Damach II RP. Każda biografia zakończona jest tekstem opatrzonym pytajnikiem: co mogłaby dawna bohaterka powiedzieć współczesnym kobietom i społecznościom? To most, który łączy projekt ze współczesną dyskusją o roli kobiet w przestrzeniach publicznych, w polityce kulturze, sztuce, gospodarce.
Ponadto zawartość kufra stanowią oryginalne, skórzane i kartonowe pudła, w których znajdują się pieczołowicie zrekonstruowane kapelusze Marii Piłsudskiej, Elżbiety Korfantowej oraz Aleksandry Piłsudskiej. Kapelusze o fasonach typu Cloche, Fedora odtworzono na podstawie historycznych fotografii w skoczowskiej fabryce kapeluszy POLKAP SA, manufakturze, której historia sięga czasów pierwszych Pierwszych Dam.”
Źródło : http://instytutkorfantego.pl/maria-aleksandra-elzbieta…/
Szczegóły wydarzenia
PAŁAC W MIECHOWICACH
PAŁAC W MIECHOWICACH
Szczegóły wydarzenia