W jesienne popołudnia nie pozwolimy Wam się nudzić! Od października zapraszamy na zajęcia dla dzieci, rodzin i dorosłych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! Czekają na Was kreatywne warsztaty, a wśród nich m.in. tworzenie woskowych świec, filcowanie bombek, andrzejkowe wróżby, szermierka historyczna, spotkania amatorskiego Zespołu Tańca Dawnego i całe mnóstwo innych zajęć. Szczegółowy harmonogram oraz więcej informacji na temat zajęć znajdziecie na stronie internetowej muzeum: https://muzeum.bytom.pl/?p=34440 Zapisy prowadzi Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu: 32 281 82 94, w. 127; wstęp płatny.
WARSZTATY DLA DZIECI
5 października 2024 (sobota), godz. 12.30
Co mi w głowie gra? Zabawy z Malczewskim
prowadzi: Anna Rak
wstęp: 15 zł
W trakcie warsztatów poznamy portrety Jacka Malczewskiego, na których oprócz modela pojawiają się fantastyczne stworzenia, mitologiczne postacie i wymyślne krajobrazy. Dlaczego malarz umieszczał je na obrazach? Co nam mówią o portretowanym? I w końcu: jak namalować portret, który opowiada o tym, jacy jesteśmy? Tego dowiemy się podczas zajęć.
12 października 2024 (sobota), godz. 12.30
Bukiet w barwach jesieni
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 15 zł
Kto z nas nie zastanawiał się nigdy, dlaczego jesienią liście zmieniają kolor? Albo dlaczego niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy, a inne migrują? Na zajęciach nie tylko dowiemy się, jakie zmiany nastają w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni, ale też w pewien sposób je wykorzystamy, używając kolorowych liści do stworzenia wielobarwnych kwiatów.
26 października 2024 (sobota), godz. 12.30
Halloween po śląsku
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 15 zł
W czasie zajęć porozmawiamy o tym, jak wyglądało dawniej życie na Górnym Śląsku, jakich zasad trzeba było przestrzegać, żeby żyć w zgodzie z różnego rodzaju stworami i potworami, które dawniej „zaludniały” śląskie ziemie. Kim była południca, fajerman lub mamuna i co mówiły o świecie? Czy na pewno zniknęły? Tego dowiecie się podczas zajęć.
23 listopada 2024 (sobota), godz. 12.30
Bytom średniowieczny
prowadzi: Marek Ryś
wstęp: 15 zł
W każdym mieście w średniowieczu musiało znaleźć się miejsce dla kilku ważnych budynków. Musiał tam być m.in. zamek lub ratusz, kościół, targowisko i warsztaty rzemieślników. Nasze miasto także je posiadało. Na zajęciach spróbujemy zrobić małą minimakietę Bytomia, rozmieszczając na niej wszystkie najważniejsze elementy. Oczywiście każdy będzie mógł takie miniaturowe miasto zabrać do domu.
30 listopada 2024 (sobota), godz. 12.30
Wróżby na noc św. Andrzeja
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 15 zł
W wigilię św. Andrzeja nasze prababcie gromadziły się w kuchni i szukały odpowiedzi na pytanie o to, co czeka je w nadchodzących miesiącach. Podczas warsztatów dowiemy się, jakie dawniej były sposoby na przepowiadanie przyszłości, i sami spróbujemy wywróżyć, co nas czeka w nadchodzącym roku.
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 12.30
Etnodizajn – ozdoby świąteczne
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 15 zł
Kiedy zbliżają się święta, warto pomyśleć, czym można przyozdobić nie tylko choinkę, ale także cały dom. Z pomocą przychodzą nam pomysły naszych pradziadków. W trakcie warsztatów przy użyciu prostych materiałów, takich jak papier czy słoma, stworzymy piękne ozdoby.
21 grudnia 2024 (sobota), godz. 12.30
Filcowane bombki
prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 35 zł
Podczas warsztatów poznamy technikę filcowania i stworzymy jedyną w swoim rodzaju bombkę świąteczną. Za bazę posłuży nam styropianowa kula, w którą będziemy wkłuwać kolejne pasma kolorowego filcu, tworząc w ten sposób barwną kompozycję. Gotowe prace będą z pewnością piękną ozdobą świąteczną albo miłym prezentem dla kogoś bliskiego.
WARSZTATY RODZINNE
16 listopada 2024 (sobota), godz. 12.30
Warsztaty mydlarskie
prowadzą: Magdalena Pospieszałowska i Cecylia Jańczuk
wstęp: 35 zł
To najczystsze i najbardziej pachnące warsztaty! Poznamy historię brudu oraz stworzymy własne kolorowe i pachnące mydełka. Każdy wybierze ich indywidualny kształt, barwę i zapach, dobierze naturalne dodatki oraz stworzy oryginalny prezent dla siebie lub kogoś bliskiego.
7 grudnia 2024 (sobota), godz. 12.30
Miodem pachnące – warsztaty robienia świec woskowych
prowadzi: Marek Kulawik – Moje pszczoły
wstęp: 40 zł
Na warsztatach poznamy tajniki tworzenia ekologicznych świec z wosku i krok po kroku wykonamy je samodzielnie. Ponadto będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z pszczołami i zawodem pszczelarza, a stworzone przez nas arcydzieła świetnie nadadzą się na świąteczny prezent lub ozdobę stołu.
WARSZTATY DLA DOROSŁYCH
7, 14, 21 i 28 października, 4, 18 i 25 listopada oraz 2, 9 oraz 16 grudnia 2024 (poniedziałki), grupa I 14.00–15.30 i grupa II 17.00–19.00
Spotkanie amatorskiego Zespołu Tańca Dawnego
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: obowiązuje opłata miesięczna, więcej informacji: tel. 32 281 82 94, w. 127
Zespół Tańca Dawnego to skrzyżowanie klubu sportowego, koła historycznego i szkoły tańca. Staramy się zrekonstruować tańce istniejące na terenie Europy od końca średniowiecza aż do XIX wieku, których opisy zachowały się do naszych czasów w traktatach tanecznych bądź innych źródłach. Wspólnymi siłami ożywiamy tańce dawne poprzez badania i treningi.
9 listopada 2024 (sobota), godz. 12.30
Średniowieczne techniki zdobnicze – stemplowane torby
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 35 zł
Choć opinia na temat potrzeb estetycznych ludzi średniowiecza bywa różna, to na podstawie ikonografii można stwierdzić, że były one duże. Często osoby z tamtych czasów wykazywały się kreatywnością, czego przykładem mogą być stemplowane tkaniny. Chociaż do dzisiaj nie zachowały się opisy tego dość żmudnego, wymagającego precyzji i czasochłonnego procesu, to wiadomo, że stemple były drewniane. W trakcie zajęć, używając stempli, naniesiemy wzory na torby, dzięki czemu nasz wytwór nie będzie jedynie estetyczny, ale również praktyczny.
9, 16 i 23 października, 13 i 20 listopada oraz 4 i 11 grudnia 2024 (środy), godz. 17.45–20.45
Szermierka historyczna – szabla i rapier
prowadzi: Śląska Akademia Fechtunku „Finta”
wstęp: 10 zł
Jeśli interesujecie się Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki i chcielibyście spróbować swoich sił w szermierce historycznej, nauczyć się podstaw władania szablą, rapierem bądź sztyletem, to są to zajęcia dla Was. W trakcie spotkań rozwijamy swoją pasję związaną z historią, uczymy się podstaw technik władania dawną bronią, a przy okazji poprawiamy swoją sprawność, gdyż treningi są wymagające kondycyjnie. Przede wszystkim jednak jesteśmy pasjonatami szermierki historycznej i nie tylko nauczamy technik walki, ale też staramy się ożywiać ducha dawnych epok i kultur, w których szermierka była nieodłącznym elementem życia.