W zimowe popołudnia nie pozwolimy Wam się nudzić! Zapraszamy na zajęcia dla dzieci, rodzin i dorosłych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! Czekają na Was kreatywne warsztaty, a wśród nich m.in. tworzenie pachnących mydełek czy ekologicznych kosmetyków z miodem, zdobienie pierniczków, szermierka historyczna, spotkania amatorskiego Zespołu Tańca Dawnego i całe mnóstwo innych zajęć. Szczegółowy harmonogram oraz więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej muzeum: https://muzeum.bytom.pl/?p=35046. Zapisy prowadzi Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu: 32 281 82 94, w. 127; wstęp płatny.

WARSZTATY DLA DZIECI

11 stycznia 2025 (sobota), godz. 12.30
Karnawał po śląsku

prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 15 zł

Karnawał bez maski to jak Kubuś Puchatek bez Prosiaczka! Chyba każdy słyszał o karnawale w Rio, ale nie wszystkim znana jest tradycja karnawału na Górnym Śląsku. Dawniej był to niezwykle radosny okres, obfitujący w zaskakujące zabawy. Wyszkubki, zimowe wesela, taniec „na owies”, korowody zapustne, babski comber, taniec z niedźwiedziem i przede wszystkim wielkie muzykowanie – nasi pradziadowie wiedzieli, jak się bawić! Podczas warsztatów wykonacie maski karnawałowe inspirowane lokalną tradycją.

18 stycznia 2025 (sobota), godz. 12.30
Krótka historia pierniczka – prezent dla dziadków

prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 15 zł

Pierniki i pierniczki na przestrzeni dziejów przybierały najróżniejsze, zawsze niezwykle ciekawe, a niekiedy mające konkretne znaczenia, symboliczne kształty. Widzieliście ciasteczka w kształcie karocy zaprzężonej w konie albo w formie niedźwiedzia? A może wiecie, co znaczy otrzymanie pierniczka w kształcie eleganckiej, ozdobnej rękawiczki? Czy tylko serce jest symbolem miłości? Na zajęciach obejrzycie XVIII-wieczne formy piernikarskie i dowiecie się, jakie ukryte znaczenia mogą się za nimi kryć. Ozdobicie też pierniczki, które potem będzie można ofiarować jako słodki prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka.

25 stycznia 2025 (sobota), godz. 12.30
Kamuflaż na dinozaura
prowadzą: Anna Rak i Marek Ryś
wstęp: 15 zł

Dzięki tym warsztatom nie tylko dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o dinozaurach i zobaczycie skamieniałe kości prehistorycznych istot, ale ponadto każdy będzie mógł zamienić się w niemal prawdziwego dinozaura i śmiało wkroczyć w świat sprzed milionów lat. Stworzycie specjalny kostium, który, chociaż skromny, zmieni Was w prehistoryczne jaszczury.

1 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Akwarele na niedziele – weekend ze sztuką

prowadzi: Anna Rak
wstęp: 15 zł

Jeśli chcecie widzieć więcej i rozumieć więcej, a przy tym dobrze się bawić, tworząc piękne dzieła – te zajęcia są właśnie dla Was. Akwarele na niedziele rozpoczynają cykl spotkań ze sztuką, dzięki którym poznacie różne techniki artystyczne. Tym razem obejrzycie obrazy malowane farbami wodnymi. Nauczycie się tworzyć krajobrazy i abstrakcje właśnie w tej technice. Taka zabawa to idealny sposób na spędzenie kreatywnej niedzieli dla całej rodziny!

8 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Miodem pachnące – ekokosmetyki i cukrowe pszczółki

prowadzi: Marek Kulawik – „Moje pszczoły”
wstęp: 40 zł

Tym razem podczas warsztatów pszczelarskich wykonacie ekologiczne kosmetyki z miodem oraz ulepicie słodkie pszczółki. Przy okazji dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat życia tych bardzo pożytecznych owadów. Zajęcia poprowadzi zawodowy pszczelarz – dzięki niemu nie tylko zajrzycie do wnętrza ula, poznacie produkty i narzędzia pszczelarskie, ale również pokochacie pszczoły. Stworzone własnoręcznie produkty świetnie nadadzą się na prezent dla kogoś bliskiego, na przykład w formie walentynkowego podarunku.

22 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Witraże z motylich skrzydeł

prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: 15 zł

Czy motyle przez całe swoje życie zachwycają pięknymi skrzydełkami? Jak szybko potrafią latać? Czy w zimie też można je spotkać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w czasie zajęć. Część teoretyczną uzupełnią warsztaty plastyczne, podczas których każdy będzie miał okazję stworzyć własnego motyla o wielobarwnych skrzydłach.

WARSZTATY DLA DOROSŁYCH

13, 20 i 27 stycznia oraz 3, 10, 17 i 24 lutego 2025 (poniedziałki), grupa I 14.00–15.30 i grupa II 17.00–19.00
Spotkanie amatorskiego Zespołu Tańca Dawnego
prowadzi: Cecylia Jańczuk
wstęp: obowiązuje opłata miesięczna, więcej informacji: tel. 32 281 82 94, w. 127

Zespół Tańca Dawnego to skrzyżowanie klubu sportowego, koła historycznego i szkoły tańca. Staramy się zrekonstruować tańce istniejące na terenie Europy od końca średniowiecza aż do XIX wieku, których opisy zachowały się do naszych czasów w traktatach tanecznych bądź innych źródłach. Wspólnymi siłami ożywiamy tańce dawne poprzez badania i treningi.

8, 15, 22 i 29 stycznia oraz 5, 12, 19 i 26 lutego 2025 (środy), godz. 17.45–20.45
Szermierka historyczna – szabla i rapier
prowadzi: Śląska Akademia Fechtunku „Finta”
wstęp: 10 zł

Jeśli interesujecie się Dawnymi Europejskimi Sztukami Walki i chcielibyście spróbować swoich sił w szermierce historycznej, nauczyć się podstaw władania szablą, rapierem bądź sztyletem, to są to zajęcia dla Was. W trakcie spotkań rozwijamy swoją pasję związaną z historią, uczymy się podstaw technik władania dawną bronią, a przy okazji poprawiamy swoją sprawność, gdyż treningi są wymagające kondycyjnie. Przede wszystkim jednak jesteśmy pasjonatami szermierki historycznej i nie tylko nauczamy technik walki, ale też staramy się ożywiać ducha dawnych epok i kultur, w których szermierka była nieodłącznym elementem życia.

15 lutego 2025 (sobota), godz. 12.30
Warsztaty mydlarskie dla dorosłych

prowadzi: Magdalena Pospieszałowska
wstęp: 35 zł

„Tam, gdzie śmierdzą wszyscy, nie czuć nikogo” – mawiał w XII wieku Bernard z Clairvaux. Dzisiaj jednak nie wyobrażamy sobie, by nie myć się przynajmniej wodą z mydłem, o całej masie wonnych „mazideł” nie wspominając! Zasady higieny zmieniały się w ciągu ostatnich tysięcy lat. Pierwsze mydła wytwarzano z popiołu i tłuszczu już pięć tysięcy lat temu w Mezopotamii, a w starożytnym Egipcie dbałość o higienę, schludny wygląd i przyjemny zapach była ważnym elementem codziennego życia. W Europie natomiast sprawy miały się nieco gorzej i dopiero w XIX wieku znane nam dzisiaj mydło pojawiło się w aptekach, aż do XX wieku nie było jednak towarem zbyt powszechnie używanym. Podczas warsztatów proponujemy Wam nie tylko poznanie fascynującej historii higieny, ale również wykonanie unikalnego mydełka, które stanie się jej częścią.

Szczegóły wydarzenia
BILETY
15 ZŁ
KONTAKT
BILETY
15 ZŁ
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia