Warsztaty (dla osób dorosłych) z Dorotą Hadrian
9 marca, godz. 12:00 – 15:00
Warsztaty wokół swojej pracy „Toma” prezentowanej na wystawie „Krzycz, Siostro, krzycz!” poprowadzi rzeźbiarka i scenografka Dorota Hadrian. Obowiązują zapisy: katarzyna.kalina@o2.pl i (32) 281 81 33. Liczba miejsc ograniczona.
_____
Dorota Hadrian, Toma, 2023
rzeźba, audio
głos: Toma i Agata Cukierska
Toma ma 67 lat. Pochodzi z Ukrainy, z Krzywego Rogu. 10 dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji przyjechała do Polski razem ze swoimi trzema kotami. Najpierw zarabiała sprzątając biura w katowickim banku, obecnie sprząta klatki schodowe w bytomskich blokach i kamienicach.
Postępuje feminizacja migracji, do której przyczynia się również fala migracyjna z Ukrainy. Ukrainki, obok innych kobiet z Europy Środkowo-Wschodniej i Globalnego Południa, bardzo często znajdują zatrudnienie na rynku usług domowych jako sprzątaczki. W literaturze mówi się o nich jako o „klasie imigrantek”, „proletariuszkach międzynarodowych”, „służących globalizacji”. Zdecydowana większość z nich wciąż pracuje nieformalnie. Kontrakt to przywilej dla nielicznych. Od ich płacy nie jest odprowadzana składka emerytalna, nie mają prawa do płatnego urlopu oraz często do opieki zdrowotnej.
Pozostają one również „niewidzialne” – sprzątają biura w korporacjach przed lub po wyjściu pracowników, myją klatki schodowe z samego rana. Dorota Hadrian umieściła postać Tomy na suficie, aby podkreślić jej niewidzialność, w tej pozycji nie przeszkadza nikomu i może spokojnie wykonywać swoją pracę.
Wystawę “Krzycz, Siostro, krzycz!” można oglądać do 31 maja. 
Projekt „Krzycz, Siostro, krzycz!” dofinansowano ze środków Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft) w ramach programu „Historia lokalna”.
Szczegóły wydarzenia
BILETY
OD 1 ZŁ
KONTAKT
Szczegóły wydarzenia