Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu serdecznie zaprasza na wystawę fotografii pt. „Opowieści ze szlaku” autorstwa Tomasza Grabca.
Tomasz Grabiec – Artysta fotografik. Członek rzeczywisty Fotoklubu R.P. Zainteresowany fotografią od szkoły średniej. Uczestniczył w wielu warsztatach fotograficznych, wystawach zbiorowych i plenerach o charakterze środowiskowym i ogólnopolskim. Autor kilku wystaw indywidualnych. Absolwent Konserwatorium w Ostrawie na kierunku fotografia, gdzie dyplom obronił w technice gumy, w której tworzy od 1998 roku. Na wystawie zobaczymy, górskie szczyty, jeziora, szlaki i odrobinę budownictwa górskiego w technice gumy. Ekspozycja dostępna będzie do 29 marca br. w godzinach pracy biblioteki, kurortem wystawy jest Andrzej Płochocki.
Technika gumy polega na wykorzystaniu właściwości garbowania gumy arabskiej zmieszanej z solami chromowymi (dwuchromianem potasu lub amonu) pod wpływem działania światła. Miejsca naświetlone pokryte gumą z solami chromu i barwnikiem stają się nierozpuszczalne w wodzie. Papier pokrywamy warstwą gumy arabskiej z domieszką pigmentu lub farby akwarelowej i dwuchromianu potasu lub amonu. Po wysuszeniu w ciemności naświetlamy w kopioramce pod negatywem stykowo i wywołujemy w zimnej wodzie, która rozpuszcza miejsca nie zgarbowane. Technika gumy pozwala na dość swobodną interpretację obrazu poprzez dowolny wybór podłoża papierowego, koloru pigmentu oraz możliwości wielokrotnego kopiowania tego samego obrazu – tak zwane kopiowanie wielowarstwowe z coraz to inną charakterystyką kopiowanej warstwy gumy, np. bardziej lub mniej kontrastową albo i innej barwie.
Wernisaż wystawy:
1 marca godz. 18:00
galeria Rotunda MBP w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 3
wstęp wolny

Szczegóły wydarzenia
Szczegóły wydarzenia