Zakup biletów na wydarzenie możliwy tylko poprzez system biletowy. Kasa w dniu wydarzenia będzie nieczynna.

Świt przynosi światło. Światło przynosi nadzieję. Nadzieja odpędza wszelkie strachy.

Zmierzch maluje świat w ciemnych barwach. Ciemność potęguje lęki i obawy, które znikają wraz z nastaniem jasności. I tak bez końca. Odwieczny porządek. W całym tym cyklu skupiamy się tym co pomiędzy. Na momentach granicznych. Drobnych pęknięciach w uporządkowanej strukturze świata.
Momenty te zawierają w sobie coś niezdefiniowanego. Coś co pozwala na bycie pomiędzy, na zatrzymanie się w biegu codzienności. Szukamy pretekstu by na chwilę Was zatrzymać. By dać Wam chwilę wytchnienia.

Przynosimy Wam pieśni niezwykłe z różnych rejonów Polski – od Polesia Lubelskiego przez Kurpie, Augustowszczyznę, Kielecczyznę czy Mazowsze aż po Beskid Śląski. Zaśpiewamy też magiczne i obrzędowe pieśni z Ukrainy z rejonu Polesia, Kijowszczyzny, Połtawszczyzny, Sumszczyzny czy Czernichowszczyzny.

Ośpiewamy Wasze momenty graniczne. Wasze zmierzchy i Wasze świtania.

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to grupa blisko 30 kobiet z rejonu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od 3 lat wspólnie zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego. Na co dzień różni je praktycznie wszystko – profesja, zainteresowania, wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie łączy je harmonia współbrzmienia.

Kolektyw nawiązuje do tradycji górnośląskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale jest również symbolicznym ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z Górnym Śląskiem. Koncert stanowi kolejny pretekst do spotkania z wielokulturowością towarzyszącą historii regionu, okazję do zrozumienia kontekstów i powiązań z tradycjami dzisiejszej Ukrainy. Jest wreszcie okazją do rozmów i dialogu międzypokoleniowego, do zadawania pytań o tożsamość.

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to autorski projekt Marleny Hermanowicz, zainaugurowany w roku 2021 dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bytomia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury w dziedzinie: niematerialne dziedzictwo [folklor i tradycja]. W roku 2023 projekt kontynuowany jest dzięki wsparciu Miasta Bytom [Zadania publiczne Miasta Bytomia w dziedzinie: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2023 roku].

Idea, reżyseria: Marlena Hermanowicz
Przygotowanie wokalne: Marlena Hermanowicz, Hanna Sopiłka
Choreografia: Monika Małycha
Taniec: Grupa Poruszenie
Światło, wideo: Bartłomiej Jan Sowa
Rysunki, animacje: Justyna Kwiatkowska, Weronika Ratajska
Realizacja wideo: Oskar Cichoń
Muzyka: Kapela Dejcie Pozór oraz zaproszeni goście
Realizacja dźwięku: Marcin Łyczkowski
Idea kostiumów: praca kolektywna
Realizacja kostiumów: Daria Wawrzkiewicz

Występują:
Bytomski Kolektyw Śpiewaczy: Alina Trefon, Anna Leszczyńska-Rożek, Bożena Żak, Delfina Glapińska, Hanna Sopiłka, Emilia Świder, Joanna Maria Płonka, Justyna Kwiatkowska, Karola Stachowicz, Karolina Opara-Zych, Katarzyna Biedrycka, Katarzyna Chrostowska, Katarzyna Kocielska, Katarzyna Lenartowicz, Marlena Hermanowicz, Marta Konsek, Marta Skutek, Monika Pluszczykova, Natalia Śmiechowska, Patrycja Marcinek, Weronika Ratajska, Zofia Milewska

Kapela Dejcie Pozór i zaproszeni goście:
Grupa Poruszenie: Anna Mysiak, Anna Salamon, Antonina Szymała, Emilia Piasecka, Hanna Gaweł, Hanna Ciszewska, Jadwiga Durzewska, Magdalena Futrzyk, Natasza Kuboszek

Wsparcie organizacyjne projektu: Miasto Bytom, Fundacja Teatr Wschodni.
Partnerzy projektu: Koksownia Bytom, Lokal w Bytomiu, Teatr Rozbark.
Mecenas projektu: Tomasz Greczkowicz.

Szczegóły wydarzenia
BILETY
OD 30 ZŁ
Szczegóły wydarzenia